Instytut Historii Sztuki Aktualności Objazdy zabytkoznawcze 2016

Neapol 6.03. - 16.03.2016.

Wyjazd studentów historii sztuki do Neapolu 6-16.03.2016.

Celem objazdu zabytkoznawczego było zapoznanie się z zabytkami Neapolu oraz jego okolic. Wyjazd odbył się w dniach 6-16.03.2016r. Uczestniczyło w nim 22 studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich.

Temat przewodni objazdu „Neapol. Artystyczna stolica królestwa” związany był z problematyką zajęć fakultatywnych prowadzonych w semestrze zimowym 2015/2016 przez dr Jacka Bielaka. Warunkiem uczestnictwa studentów było przygotowanie referatu i zapoznanie się z wybranymi aspektami sztuki Neapolu.

Poznanie układu urbanistycznego miasta ułatwiały punkty widokowe z niezapomnianą panoramą na Zatokę Neapolitańską. Położenie odwiedzanych miejsc i obiektów rozłożonych na wzgórzach wokół centrum wymagało nie lada kondycji fizycznej. Wśród odwiedzanych miejsc znalazły się zamki i twierdze (Castello Nuovo, Castello dell Ovo), rezydencje królewskie (Museo di Capodimonte, Palazzo Reale w Neapolu i Portici), a także pałace (Museo Filangieri), kościoły i klasztory (Certosa di San Martino).

Program  obejmował również kilka miejscowości poza samym Neapolem. Oprócz rezydencji i ogrodów Burbonów w Cassercie grupa udała się zwiedzić Pompeje i Herkulanum, a także Amalfi  (wraz z katedrą amalfitańską i willą Ruffolo w Ravello) i Pozzuoli. Osobna, całodniowa wyprawa objęła wyspę Capri, gdzie celem były ruiny starożytnej willi Tyberiusza (zwanej Villa Iovis) oraz modernistyczna willa Curzio Malaparte wykonana według projektu Adalberto Libery.

Na trasie objazdu znalazły się zarazem obowiązkowe w tym rejonie Pompeje i Herkulanum. Pozwoliło tp na bliższe zapoznanie się z aktualnym stanem wykopalisk archeologicznych (np. po trzesięniu ziemi w 1980r. większość terenu wykopalisk pozostawała przez długie lata niedostępna) i problemami konserwacji tego rozległego kompleksu zabytków starożytnych. Ze sztuką starożytną grupa zapoznała się jednak nie tylko w u stóp Wezuwiusza. Duże wrażenie zrobiły na wszystkich mozaiki i rzeźby zgromadzone w neapolitańskim Muzeum Archeologicznym. Kolejnego dnia udało się także zwiedzić amfiteatr i Serapeion w Pozzuoli.

Referaty i dyskusje dotyczyły różnych aspektów sztuki antycznej, średniowiecznej, nowożytnej. W mniejszości pozostawały tematy sztuki współczesnej, choć i tych nie zabrakło. Wśród nich znalazły się zagadnienia włoskiego modernizmu na przykładzie architektury lat międzywojennych (dzielnica faszystowska w Neapolu oraz kompleks wystawy Mostra d’Oltremare). Najnowszą  tematykę reprezentowały referaty poświęcone problem rewitalizacji zaniedbanych dzielnic Neapolu i analizie projektów poprawy wizerunku miasta za pomocą sztuki  (np. stacje metra zaprojektowane przez międzynarodową grupę artystów).

Ostatnio modyfikowane: 10.10.2017