Instytut Historii Sztuki Aktualności Informacje dla studentów Stypendia i wymiany Program Erasmus

Wyjazd na praktyki w ramach Erasmusa

Wyjazd na praktyki w ramach programu Erasmus

 

Wszyscy na pewno wiedzą o możliwości wyjazdu za granicę na studia, ale nie każdy słyszał o podobnej ofercie skierowanej do osób zainteresowanych odbyciem zagranicznych praktyk.

Warto czegoś na ten temat się dowiedzieć i skorzystać z takiej możliwości, wiem z własnego doświadczenia. Odbyłam tego lata trzymiesięczną praktykę w Berlinie, w prywatnej galerii i oceniam to doświadczenie jako znakomitą okazję poznania „od zaplecza” pracy w galerii. Poza cennym doświadczeniem zawodowym poznałam przemiłych ludzi, z którymi do dziś utrzymuję kontakt, ponadto mile wspominam lato spędzone w ciekawym mieście o bogatej ofercie kulturalnej. Jednymi słowy, same plusy, więc bardzo żałowałabym, gdybym nie skorzystała z takiej okazji.

  • Każdy może wyjechać

  Pod warunkiem, że znajdzie instytucję, która go przyjmie.

  • Warto zacząć się rozglądać już teraz

Aplikowałam do różnych miejsc i w przypadku większości placówek państwowych istnieją określone procedury, które są czasochłonne, więc mimo faktu, że praktyki odbywa się latem, trzeba odpowiednio wcześnie wszystko zorganizować.

  • Instytucję należy znaleźć samodzielnie

Jak wspomniałam wyżej jest to dosyć czasochłonne, sama poświęciłam wiele godzin na „ślęczenie” w Internecie i wysyłanie maili. Polecam metodę planu A, B, C a nawet D. Jeżeli nawet jakaś placówka się nie zgodzi, to pozostaje wyjście awaryjne.

  • Informacje szczegółowe na stronie UG i w Biurze Wymiany Zagranicznej

Odsyłam do osób, które zajmują się bezpośrednio organizacją i udzielą wszystkim zainteresowanym szczegółowych informacji. Wspomnę jeszcze tylko, że wyjazdy na praktyki są znacznie lepiej dofinansowywane niż wyjazdy na studia. Stypendium powinno spokojnie wystarczyć na utrzymanie się i jest wyższe niż w przypadku wyjazdów na uczelnie. Mnie spotkała przyjemna niespodzianka i galeria zapłaciła mi za moją pracę, ale można z góry nastawić się na szukanie płatnych praktyk.

Nawet bez wynagrodzenia, doświadczenie które się nabywa jest cenne, a wielu pracodawców zwraca szczególną uwagę na praktyczne umiejętności, które można zdobyć tylko dzięki praktykom i stażom.

 

Gorąco polecam wszystkim takie praktyki, a jeżeli ktoś chciałby zapytać o szczegółowe informacje bądź wrażenia służę mailem:

milena.wozniak@tlen.pl

Ostatnio modyfikowane: 21.08.2013